Jdi na obsah Jdi na menu
 


Móda jako z malířského plátna

1. 3. 2009

Móda jako z malířského plátna

V módě může návrháře inspirovat kdeco. Třeba i obrazy Clauda Moneta. Prohlédněte si sbírku Monetových obrazů převtělených do oblečení.
 
 
Moneta na přehlídkových molech by hledal asi jen málokdo.
 
 
 


Drsný osud Moneta
Claude Oscar Monet se narodil 14. listopadu 1840 v Paříži. Paříž na něj umělecky působila už od puberty. Pracoval tu a potkával se s význačnými umělci té doby, třeba s Renoirem. I trpký osud možná podpořil jeho umělecké cítění, nejdřív musel kvůli dluhům opustit Paříž, pak se dvakrát oženil a dvakrát se stal vdovcem. Zemřel mu i jeho syn. Sám měl vážné zdravotní problémy, nádor a špatné oči, kvůli kterým musel i na operaci.

 

V jeho obrazech byste ale trýznivý osud hledali těžko. Jásají barvami a snad i proto inspirovaly módní návrháře, kteří do jeho barev a obrazů oblékli své modelky. Monet byl pravým otcem impresionismu, vycházel z děl svého předchůdce s podobným jménem – Maneta. Třeba Manetovu slavnou Snídani v trávě namaloval i Monet.

Jeho obrazy jsou naplněné světlem
Impresionismus se snažil vyjádřit impresi - smyslové zážitky, dojem, náladu. Jméno celému malířskému hnutí ale dal jistý kritik, který poukázal na to, že „tihle“ malíři malují jen pocity a dojmy. Místo, aby je tím pohaněl, dal název tomu, co malovali. 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Móda

(Evelin, 2. 3. 2009 8:56)

Jeho obrazy se mi líbí, šaty vypadají také hezky.