Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legíny

21. 9. 2008

Legíny!!!

Jedni je nenávidí, jiní milují – a to už od padesátých let. Nyní zkoušejí svůj comeback.

Kde se, ale skutečně vzali?
Už  v 16. století! A nosily je zpočátku hlavně muži!
Legíny se jednoduše řečeno vyvinuly z punčoch.

Pánové nosily se kalhoty ke kolenům, hlavně pak pytlaté a náznak „elastiků“ bychom mohli vidět tedy už v gotice, hlavně u panošů. Všichni přeci známe Peška z filmu Noc na Karlštejně.

Ženy oblékly legíny teprve v 50. letech našeho století. Filmové hvězdy jako byla např. Andrey Hepburnová povýšily legíny do kategorie „nejoblíbenější móda volného času“ a jako doplněk k nim nosily „balerínky“. Díky novému materiálu – lykře – jsou legíny pohodlné, příjemné a drží tvar. Také v 60. a 70. letech byly součástí šatníku. V 80. letech, kdy přišla vlna aerobiku, elasťáky povýšily a ženy je běžně nosily nejen na cvičení, ale i do práce třeba s blejzrem a lodičkami. Až do 90. let patřily mezi oděv všedního dne. Pak „vyhynuly“, a to až do roku 2004, kdy návrhář Karl Lagerfeld navrhl svou kolekci legín pro módní dům H&M.

Módní tvůrci se tedy opět nechali inspirovat historií a kde jinde než ve městě módy opět vévodí ženy v legínách. My se jimy necháme inspirovat a budeme nosit legíny třeba se svetry velikosti XXL jako tomu bylo v osmdesátých letech. Móda se prostě vrací!
 

Zdroj: http://www.pritelkyne.cz/clanky/hit-letosniho-podzimu-leginy-1083.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář